Skip Navigation Links
Skip Navigation Links
Skip Navigation Links

روزنامه ستاره صبح: معرفی کتاب برو دیدبانی بگمار


نشر چترنگ منتشر کرد:

 


برو دیدبانی بگمار

دوستداران کتاب بی‌گمان «کشتن مرغ مقلد» را خوانده‌اند، چه اینکه فیلمی هم که از روی همین داستان در سال 1962 توسط رابرت مولیگان و با شرکت گریگوری پک ساخته شد، موفقیت بسیاری یافت و یکی از آثار ماندگار تاریخ سینما شد.
هارپر لی، نویسنده داستان «کشتن مرغ مقلد» پس از نیم قرن سکوت، داستان «برو دیدبانی بگمار» را در سال 2015 منتشر کرد. این کتاب در دو میلیون نسخه منتشر و در ۷۰ کشور توزیع شد و تنها چند ساعت پس از عرضه در رتبه نخست فهرست کتاب‌های پرفروش سایت آمازون قرار گرفت. عنوان این کتاب برگرفته از آیه‌ای در کتاب اشعیا از عهد عتیق است که می‌گوید: «برو و دید‌بانی بگمار تا آنچه را می‌بیند اعلام نماید. هارپر لى كه زادۀ ايالت آلاباما در جنوب آمريكاست، در قلب نژادپرستى بزرگ شده و در بيست‌سالگى به شمال آمريكا، شهر نيويورک پناه برد، با این همه ردپای آن همه رنج و تلخکامی تا آخر عمر در ذهن و جان او باقی ماند. منتقد گاردين اینچنین از هارپر لی و تاثیر محیط نژادپرستانه‌ای را که او در آن بزرگ شد، تعبیر و تشبیه می‌کند: «مثل پرى كه در بشکۀ قير چسبيده است، او هم سياست نژادىِ جنوب آمريكا را هميشه در خاطر داشت. پنجاه‌ و ‌اندی سال بعد از چاپ كتاب «کشتن مرغ مقلد» و بردن جايزۀ پوليتزر، دوباره نام هارپر لى عنوان درشتِ كم‌و‌بيش تمام روزنامه‌ها و مجلات و خبرگزارى‌ها شد؛ تا آنجا كه همگى يک‌صدا، چاپ «برو ديدبانى بگمار» را مهم‌ترين رويداد نشر در دهه اخیر نامیدند. هارپر لی در مونروویل در غرب ایالت آلاباما به دنیا آمد، پدرش یک وکیل معروف بود. تحصیلات خود را در «رشته حقوق» در دانشگاه آلاباما به اتمام رساند و در سال ۱۹۵۰ میلادی به نیویورک آمد. تا پیش از شروع کار نویسندگی در یک مؤسسه هواپیمایی کار می‌کرد و دلبستگی‌های او، گذشته از نویسندگی، گردآوری خاطرات روحانیون سده نوزدهم میلادی، جرم‌شناسی و موسیقی است.هارپر لی که زنی خجالتی بود، سال‌ها به زندگی آرام و بسیار خصوصی خود ادامه داد و پس از شهرتش همواره تقاضا‌های رسانه‌ها را برای مصاحبه رد می‌کرد.  با انتشار رمان جدیدش موجی از توجه به سوی او و زندگی منزوی‌اش ابراز شد، با این همه او همچنان از حضور در مجامع و محافل ادبی اکراه داشت. در ۱۹ فوریه ۲۰۱۶ تنها پس از گذشت مدتی کوتاه از انتشار و موفقیت جهانی «برو دیدبانی بگمار» هارپر لی در سن ۸۹ سالگی درگذشت.
در ایران به فاصله کوتاهی بعد از انتشار آخرین کتاب هارپر لی، این اثر منتشر و در دسترس علاقمندان قرار گرفت که در این میان ترجمۀ سمانه توسلی یکی از ترجمه‌های متعهد به متن و موفق از این اثر به‌شمار می‌آید. «برو دیدبانی بگمار» به ترجمه سمانه توسلی در 251 صفحه و به قیمت 16هزار و پانصد تومان که از سوی نشر چترنگ منتشر شده است، در دسترس مخاطبان و دوستداران همیشگی ادبیات قرار دارد.

لینک خبر