Skip Navigation Links
Skip Navigation Links
Skip Navigation Links

معرفی کتاب «سودازدگی زیدان و چند داستان دیگر» درخبرگزاری ایبنا​«سودازدگی زیدان» به قفسه کتاب‌های ادبی رسید

کتاب «سودازدگی زیدان» که از داستان‌های برگزیده اروپایی تشکیل شده، طی روزهای گذشته از سوی نشر چترنگ راهی بازار نشر شد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) آلکساندار همون، مجموعه‌ داستان‌های برگزیده اروپایی را گردآوری و آن‌ها را در قالب کتابی با عنوان «سودازدگی زیدان» منتشر کرده است. این کتاب به تازگی با ترجمه زهرا باختری، کامران برادران، نیما م.اشرفی و سبا هاشمی‌نسب از سوی نشر چترنگ منتشر شده است.

در پشت جلد این کتاب آمده است: «عمل راستین زیدان در آن بعدازظهر فینال، حرکتی ناگهانی مانند طغیان سودا در اعماق شب‌های تنهایی، بعدتر به وقوع خواهد پیوست و آنگاه موجب خواهد شد هرچیز دیگر را، آخرِ بازی و وقت اضافه را، پنالتی‌ها و برنده‌ها را فراموش کنیم؛ عملی سرنوشت‌ساز، وحشیانه، تقریری و رمان‌وار: لحظه ناب ابهام‌ زیرسقف آسمان برلین، چند ثانیه سرگیجه‌آورِ ضد و نقیض که طی آن، زیبایی و تاریکی، خشونت و شهوت، به هم آمدند تا باعث ایجاد میان‌بری برای عملی تماما فی‌البداهه شوند... ما گره‌های ناگسستنیِ بین هنر و سودازدگی را می‌شناسیم. زیدان، ناتوان از فتح دروازه حریف، اذهان را فتح خواهد کرد...»

بخش اعظم این مجموعه، شامل داستان‌های کوتاه بوده، گرچه چند بریده رمان نیز در آن گنجانده شده است. این داستان‌ها که سعی دارند تصویری از ادبیات معاصر اروپا را ارائه دهند، حاصل قلم نویسندگانی است که عمدتا به زبان‌های غیر انگلیسی می‌نویسند و نبوغ قلمشان کمتر به غیر همزبانان‌ آن‌ها نشان داده شده است.

در این کتاب داستان‌هایی از ژان فیلیپ توسن، کریستین مونتالبتی، ایگور اشتیکس، پنی سیمپسون، یون فومسه، دیوید البهاری، خولیان ریوس، جولیو موتسی، اورنا نی خیلیان، پیتر ترین، گیدرا رادویلاسیوت، کازمین مانولاچ، ویکتور پلوین، نون اوسومویچ، آنتونیو فیان، یوهانی برندر، آندری بلاتنیک و گئورگی گوسپودینوف آورده شده است.

در بخشی از این کتاب می‌خوانیم: «در قایقم نشسته‌ام. تنها هستم. گرگ‌ومیش غروب است. به خشکی نگاه می‌کنم و آنجا روی تخته‌سنگی سیاه‌رنگ، بر فراز صخره‌ای که خودش را در میان دریا مخفی می‌کند، آنها را می‌بینم؛ مرد و زن را. زن جلوی مرد ایستاده است. هر دو کاملا بی‌حرکت هستند و طوری آنجا ایستاده‌اند که گویی بخشی از صخره‌اند. زن را مدتی تماشا می‌کنم و او ناگهان حرکت می‌کند و به‌سمت مرد گام برمی‌دارد.»

مجموعه داستان «سودازدگی زیدان» در 223 صفحه با شمارگان یک‌هزار نسخه، به بهای 18 هزار و 500 تومان از سوی نشر چترنگ منتشر شده است.

لینک خبر